Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej...

Sposoby montażu kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne można instalować praktycznie wszędzie w dowolnej konfiguracji. Mogą być instalowane zarówno na dachu, na ścianie budynku lub na ziemi - na stojaku.

Kolektory słoneczne - sposoby montażu

Aby jednak otrzymać najlepsze efekty, warto trzymać się następujących wskazówek:

  1. Kolektory słoneczne powinny być zwrócone stroną szklaną na południe.
  2. Kolektory słoneczne powinny być pochylone o około 45 stopni względem poziomu - jest to kąt idealny przy wykorzystywaniu kolektora słonecznego od lutego do listopada.
  3. Jeżeli kolektory słoneczne mają być używane tylko w miesiącach letnich (np. do ogrzewania wody w basenie lub w domku letniskowym), należy je zainstalować pod kątem 30 stopni.
  4. Kolektory słoneczne należy instalować w miejscu, które nie jest zacienione przez drzewa, krzaki, trawę itp.

Kolektory słoneczne montuje się na konstrukcji spodniej dobranej odpowiednio w zależności od kąta nachylenia dachu. Zazwyczaj kolektory montuje się przy pomocy haków przytwierdzanych do krokwi. W takim wypadku kolektory zamontowane są tuż nad powierzchnią pokrycia dachowego. Na rynku dostępne są też kolektory połaciowe. Są one wbudowane w połać dachu i w miejscu, w którym są zamontowane zastępują pokrycie dachowe.

Standardowa konstrukcja spodnia przeznaczona jest do montażu na dachu o nachyleniu od 30 do 60 stopni. Jeżeli kąt nachylenia dachu jest inny, stosuje się konstrukcję korygującą. Przy montażu kolektorów na ziemi, stosuje się odpowiednią konstrukcję oraz obciążniki, które zabezpieczą system przed działaniem silnych wiatrów.

Kolektory słoneczne 1 Zdjęcie 1 Kolektory słoneczne 2 Zdjęcie 2
Kolektory słoneczne 3 Zdjęcie 3 Kolektory słoneczne 4 Zdjęcie 4
Kolektory słoneczne 5 Zdjęcie 5 Kolektory słoneczne 6 Zdjęcie 6
Kolektory słoneczne 7 Zdjęcie 7 Kolektory słoneczne 8 Zdjęcie 8

Supported by Best Eye Studio  webdesign: Agencja Reklamowa PHOTO GRAPHICS  code: @home Informatyka - strony internetowe Opole    
Polub Nas
Odwiedź Nas