Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej...

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła jest to urządzenie, które wymusza przepływ ciepła od czynnika o temperaturze niższej do czynnika o temperaturze wyższej. W naturze ciepło płynie zawsze w kierunku odwrotnym. Aby proces ten mógł zachodzić konieczne jest dostarczenie energii z zewnątrz (w postaci energii mechanicznej w pompach sprężarkowych lub cieplnej w pompach absorpcyjnych).

Zasada działania pompy ciepła
Źródło: pl.wikipedia.org

Zasada działania pompy ciepła jest taka sama jak domowej chłodziarki, z tym że w przypadku lodówek ciepło jest odpadem z procesu. Czynnik obiegowy jest schładzany w pompie ciepła i w postaci płynu przepompowywany jest do gruntowego wymiennika, inaczej parownika (dolne źródło). Pobierając ciepło od otaczającego gruntu ogrzewa się i paruje. W postaci gazu o wyższej temperaturze trafia do sprężarki, gdzie następuje zwiększenie ciśnienia, a co za tym idzie i temperatury. Następnie gorący gaz trafia do skraplacza (górne źródło) gdzie skraplając się oddaje ciepło obiegowi grzewczemu. Czynnik w postaci cieczy przez zawór dławiący lub turbinę rozpręża się i płynie z powrotem do parownika. W ten sposób zamyka się lewobieżny obieg termodynamiczny.

Pompy ciepła mogą być stosowane we wszelkiego rodzaju budynkach, w zależności od ich mocy. Mogą one współpracować z układem grzejników lub układem ogrzewania podłogowego. Można je również wykorzystywać do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (w oddzielnym układzie lub w systemie biwalentnym – jednoczesne ogrzewanie budynku i przygotowanie cwu).

Warto też wspomnieć, że przy odpowiednim układzie możliwe jest także wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia budynków latem, wykorzystując naturalny przepływ ciepła. Czynnik obiegowy pobiera ciepło z pomieszczeń (np. poprzez układ ogrzewania podłogowego), a następnie płynie do gruntowego wymiennika gdzie oddaje swoje ciepło.


Supported by Best Eye Studio  webdesign: Agencja Reklamowa PHOTO GRAPHICS  code: @home Informatyka - strony internetowe Opole    
Polub Nas
Odwiedź Nas