Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej...

Jak działa kolektor słoneczny?

BUDOWA KOLEKTORA PŁASKIEGO na przykładzie kolektora KS 2000 firmy HEWALEX

Płaskie kolektory słoneczne HEWALEX zbudowane są z:

1. Szyby kolektora wykonanej ze szkła hartowanego o niskiej zawartości tlenku żelaza. Charakteryzują się wysoką przepuszczalnością promieniowania słonecznego (ok. 92% widma energetycznego). Kolektory oznaczone symbolem P w nazewnictwie firmy HEWALEX (np. kolektor KS 2000 SLP czy KS 2000 TP) pokryte są szybą o najwyższej klasie wydajności U1.

2. Absorbera - płyty miedzianej (charakteryzującej się wysokim przewodnictwem elektrycznym i cieplnym) pokrytej warstwą pochłaniającą promieniowanie słoneczne. Stosuje się dwa rodzaje pokryć selektywnych - czarny chrom oraz warstwę TiNOX® Classic, będącą związkami tlenku tytanu i krzemu. Oba pokrycia charakteryzują się wysoką sprawnością pochłaniania promieni słonecznych (ok. 95%) oraz niską emisyjnością. Emisyjność należy rozumieć w ten sposób, że przy nagrzaniu absorbera do temperatury pracy do wysokości np. 70°C, część pochłoniętej energii słonecznej jest z powrotem wypromieniowana. Pod płytą absorbera znajduje się orurowanie kolektora wykonane z rur miedzianych, w których przepływa niezamarzający płyn. Jego zadaniem jest odebranie ciepła z powierzchni absorbera i przekazanie go do wody użytkowej w podgrzewaczu.

3. Izolacji i obudowy kolektora. Aby ograniczyć straty ciepła z kolektora, absorber umieszczony jest w obudowie wykonanej z blachy aluminiowej, wewnątrz której znajduje się izolacja termiczna. Izolacja ta wykonana jest ze specjalnej wełny mineralnej.

Kolektor płaski
Schemat budowy kolektora płaskiego (HEWALEX)


DZIAŁANIE KOLEKTORA RUROWEGO – na przykładzie kolektorów firmy Hartmann

Wysokowydajny, specjalnie dostosowany do pracy w środkowoeuropejskiej strefie klimatycznej, kolektor próżniowy przeznaczony jest do montażu na wszystkich płaskich lub pochyłych rodzajach pokryć dachowych. Izolowana pianką poliuretanową obudowa kolektora, rozdzielacz solarny oraz system montażowy wykonane są z stali nierdzewnej. Wykonany z miedzi absorber kolektora, pokryty jest wysokoselektywną warstwę czarnych tlenków chromu (typ 500S) lub warstwę tlenków tytanu (Sunselect, typ 600S).Kolektory wyposażone są w termostatyczny ogranicznik temperatury maksymalnej 85°C lub 130°C w celu zapobieżenia przegrzania zasobnika ciepłej wody użytkowej. Płyta absorbera jest hermetycznie zamknięta w rurze próżniowej wykonanej ze specjalnego szkła borowo- krzemowego.

Utrzymanie wysokiej próżni (10-5mbar) eliminuje prawie całkowicie straty konwekcji i przewodzenia w kolektorze. Specjalnie zaprojektowany absorber wykorzystujący opatentowaną zasadą "Heat-pipe" (rurka cieplna) i kondensera gwarantuje maksymalny uzysk energetyczny. Kolektory cechuje długa żywotność, brak problemów z korozją, odporność na warunki pogodowe, niskie koszty eksploatacji oraz łatwy montaż.

Kolektor rurowy próżniowy
Kolektor rurowy próżniowy


Przykłady budowy instalacji

Jednym z najpowszechniejszych i najefektywniejszych sposobów wykorzystywania energii słonecznej jest ogrzewanie wody użytkowej.

Schemat podstawowej instalacji solarnej dla ciepłej wody użytkowej

Kolektor rurowy próżniowy
Schemat ze strony www firmy HEWALEX


Schemat instalacji dla ciepłej wody użytkowej przy wykorzystaniu osobnego podgrzewacza

Kolektor rurowy próżniowy
Schemat ze strony www firmy HEWALEX


Zalety zastosowania kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne w polskich warunkach opłacają się i mają sens. Pod względem nasłonecznienia Polska jest bardzo podobna do krajów, w których technika solarna jest bardzo popularna, takim jak Niemcy, Austria, itd. Średnie ilości energii promieniowania słonecznego w Polsce w przybliżeniu określa się na 900÷1100 kWh/m2 rocznie. Jest to porównywalna ilość energii z ok. 100 litrów oleju opałowego lub 100 m3 gazu ziemnego.

Jest co najmniej kilka zalet/powodów stosowania kolektorów słonecznych:

Podgrzewanie ciepłej wody za darmo = niższe rachunki ze energię

Zastosowanie kolektorów słonecznych pozwala na stałe dostarczanie określonej ilości energii (w naszym przypadku zużywanej do podgrzewania wody). Oznacza to, że przy rosnących ciągle cenach energii w postaci prądu, oleju opałowego, gazu, węgla, oszczędności z zastosowania kolektorów są coraz większe.

Poza tym w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii, kolektory słoneczne tanieją. Jest to wynikiem coraz większej popularności tych urządzeń oraz ciągłego postępu technologicznego w ich produkcji.

Pewne źródło energii

Energia słoneczna jest dostępna zawsze i wszędzie. Nie posiada żadnej sieci przesyłowej, nie psuje się, jest dostępna dla wszystkich za darmo. Poza tym jest kompletnie niezależna od jakiejkolwiek sytuacji gospodarczej, politycznej itp.

A koszty pozyskania tej energii to jedynie jednorazowy zakup kolektórów.

Ekologia

Dzięki zastosowaniu układu solarnego do wspomagania produkcji ciepłej wody użytkowej w 4-osobowej rodzinie rocznie można ograniczyć ilość zanieczyszczenia środowiska, w swoim bezpośrednim otoczeniu, między innymi o:

Będzie to Państwa znaczący wkład w ochronę klimatu przed zgubnymi zmianami.


Supported by Best Eye Studio  webdesign: Agencja Reklamowa PHOTO GRAPHICS  code: @home Informatyka - strony internetowe Opole    
Polub Nas
Odwiedź Nas