Budynki Przemysłowe i Użyteczności publicznej

System zasobnika lodowego firmy Viessmann przedstawia atrakcyjne źródło energii dla pomp ciepła solanka / woda: Zasobniki lodowe i powietrzne absorbery solarne przedstawiają ekonomiczną i niewymagającą zezwoleń alternatywę dla sondy lub kolektora gruntowego. Jako źródło energii wykorzystuje się jednocześnie otaczające powietrze, promieniowanie słoneczne i ziemię.

Schemat systemu

  1. Lodowy magazyn energii
  2. Magazyn energii – pompa ciepła
  3. Pompa ciepła
  4. Pompa ciepła – budynek
  5. Kolektor hybrydowy E-PVT – pompa ciepła
  6. Kolektor hybrydowy E-PVT
  7. Kolektor hybrydowy E-PVT – magazyn energii
  8. Chłodzenie pasywne – „Natural cooling”
  9. Pozyskiwanie ciepła z gruntu
  10. Straty ciepła do gruntu

Sposób funkcjonowania systemu zasobnika lodu

  • Energia pozyskana ze słońca, powietrza i ziemi zostaje doprowadzona na niskim poziomie temperatury do podziemnego betonowego zbiornika – zasobnika lodu
  • Medium zasobnika – woda – sprawia, że system jest nieszkodliwy dla środowiska i możliwy do zastosowania bez ograniczeń.
  • Pompa ciepła zaopatruje budynek w ciepło. Potrzebną do tego energię pompa ciepła pobiera albo z zasobnika lodu albo bezpośrednio ze specjalnych powietrznych absorberów solarnych. Pompa ciepła zaopatruje budynek w ciepło. Potrzebną do tego energię pompa ciepła pobiera albo z zasobnika lodu albo bezpośrednio ze specjalnych powietrznych absorberów solarnych.
  • Energia krystalizacji uwalnia się w trakcie przemiany fazowej z wody o temperaturze 0°C w lód. Powstaje wówczas energia równa potrzebnej do ogrzania takiej samej ilości wody z 0°C do 80°C – i odwrotnie.
  • Po zakończeniu okresu grzewczego termiczny „produkt uboczny” zapewnia bezpłatne chłodzenie budynku.

Pompa ciepła

Zasobnik lodu

Absorbery powietrzne

Dlaczego warto stosować system zasobnika lodowego?

  • Zasobniki lodowe i powietrzne absorbery solarne jako ekonomiczna i niewymagająca zezwoleń alternatywa dla sondy lub kolektora gruntowego (nie wymaga wiercenia)
  • Wysoka wydajność dzięki zastosowaniu aż do trzech źródeł energii: otaczające powietrze, promieniowanie słoneczne i ziemia są wykorzystywane jednocześnie jako źródło energii
  • Inteligentne zarządzane źródłami ciepła zapewniające wysoką wydajność współdziałania zasobnika lodu, powietrznego absorbera solarnego i pompy ciepła
  • Przyjazny dla środowiska system grzewczo-chłodniczy
  • Kompleksowe wsparcie od planowania po uruchomienie instalacji

Budynki Mieszkaniowe

System ogrzewania i chłodzenia na bazie gruntowej pompy ciepła wraz z magazynem energii w lodzie

Niezwykle innowacyjnym rozwiązaniem jest wykorzystanie jako źródła energii magazynu lodowego. Stanowi on zbiornik z wbudowanymi wężownicami wymiennika ciepła, którą zakopuje się w ogrodzie i napełnia zwykłą wodą wodociągową. Na dachu lub na gruncie montuje się również system kolektorów hybrydowych produkujących energię elektryczną z promieniowania słonecznego i jednocześnie energię cieplną w procesie chłodzenia panela fotowoltaicznego, która przekazywana jest do pompy ciepła jako dolnego źródło energii. Ponadto lodowy magazyn energii może także pobierać ciepło bezpośrednio z gruntu.