Budynki Przemysłowe i Użyteczności publicznej

System zasobnika lodowego firmy Viessmann przedstawia atrakcyjne źródło energii dla pomp ciepła solanka / woda: Zasobniki lodowe i powietrzne absorbery solarne przedstawiają ekonomiczną i niewymagającą zezwoleń alternatywę dla sondy lub kolektora gruntowego. Jako źródło energii wykorzystuje się jednocześnie otaczające powietrze, promieniowanie słoneczne i ziemię.

Schemat systemu

 1. Lodowy magazyn energii
 2. Magazyn energii – pompa ciepła
 3. Pompa ciepła
 4. Pompa ciepła – budynek
 5. Kolektor hybrydowy E-PVT – pompa ciepła
 6. Kolektor hybrydowy E-PVT
 7. Kolektor hybrydowy E-PVT – magazyn energii
 8. Chłodzenie pasywne – „Natural cooling”
 9. Pozyskiwanie ciepła z gruntu
 10. Straty ciepła do gruntu

Sposób funkcjonowania systemu zasobnika lodu

 • Energia pozyskana ze słońca, powietrza i ziemi zostaje doprowadzona na niskim poziomie temperatury do podziemnego betonowego zbiornika – zasobnika lodu
 • Medium zasobnika – woda – sprawia, że system jest nieszkodliwy dla środowiska i możliwy do zastosowania bez ograniczeń.
 • Pompa ciepła zaopatruje budynek w ciepło. Potrzebną do tego energię pompa ciepła pobiera albo z zasobnika lodu albo bezpośrednio ze specjalnych powietrznych absorberów solarnych. Pompa ciepła zaopatruje budynek w ciepło. Potrzebną do tego energię pompa ciepła pobiera albo z zasobnika lodu albo bezpośrednio ze specjalnych powietrznych absorberów solarnych.
 • Energia krystalizacji uwalnia się w trakcie przemiany fazowej z wody o temperaturze 0°C w lód. Powstaje wówczas energia równa potrzebnej do ogrzania takiej samej ilości wody z 0°C do 80°C – i odwrotnie.
 • Po zakończeniu okresu grzewczego termiczny „produkt uboczny” zapewnia bezpłatne chłodzenie budynku.

Pompa ciepła

Zasobnik lodu

Absorbery powietrzne

Dlaczego warto stosować system zasobnika lodowego?

 • Zasobniki lodowe i powietrzne absorbery solarne jako ekonomiczna i niewymagająca zezwoleń alternatywa dla sondy lub kolektora gruntowego (nie wymaga wiercenia)
 • Wysoka wydajność dzięki zastosowaniu aż do trzech źródeł energii: otaczające powietrze, promieniowanie słoneczne i ziemia są wykorzystywane jednocześnie jako źródło energii
 • Inteligentne zarządzane źródłami ciepła zapewniające wysoką wydajność współdziałania zasobnika lodu, powietrznego absorbera solarnego i pompy ciepła
 • Przyjazny dla środowiska system grzewczo-chłodniczy
 • Kompleksowe wsparcie od planowania po uruchomienie instalacji

Budynki Mieszkaniowe

System ogrzewania i chłodzenia na bazie gruntowej pompy ciepła wraz z magazynem energii w lodzie

Niezwykle innowacyjnym rozwiązaniem jest wykorzystanie jako źródła energii magazynu lodowego. Stanowi on zbiornik z wbudowanymi wężownicami wymiennika ciepła, którą zakopuje się w ogrodzie i napełnia zwykłą wodą wodociągową. Na dachu lub na gruncie montuje się również system kolektorów hybrydowych produkujących energię elektryczną z promieniowania słonecznego i jednocześnie energię cieplną w procesie chłodzenia panela fotowoltaicznego, która przekazywana jest do pompy ciepła jako dolnego źródło energii. Ponadto lodowy magazyn energii może także pobierać ciepło bezpośrednio z gruntu.